Department of Computer Science & Engineering

Departmental Achievements and Awards

Achievement in Extra Curricular Activities

2017-18 :

  1. Rwik Kumar, Projjal Sengupta,Murtaza Sadriwala,Avantika Mishra, Smart India Hackathon 2018, Web And Mobile App For Aggregating Data From Tsps And For Finding Out Those Aadhar Numbers(Unique Ids) Who Are Not Following The 9 Connections Rule Per Aadhar Card, Panipat Institute Of Engg. & Tech.,Delhi, 31/03/2018, 1st Prize.

  2. Arnab Ghosh, Smart India Hackathon 2018, Speaking Geo Gp Assistant (Speak And Listen To Your Gram Panchayat Assistant In Indian Language), Gujrat Technological University,Ahmedabad, 31/03/2018, 6th Position.

  3. Dwikmika Kumar, Aditya Santra, Projjal Sengupta,Murtaza Sadriwala, Dst And Texas Instruments India Innovation Challenge Design Contest ,2017, Smart Cardio, Amity University, Noida, 09/06/2018, Semi Finalist.

  4. Arnab Ghosh, Dst And Texas Instruments India Innovation Challenge Design Contest ,2017, Smart Eye, Amity University, Noida, 09/06/2018, Quarter Finalist.

  5. Saswata Majumdar, B.P.P.I.M.T Alumni Awards 2017, Academic Topper, B.P.P.I.M.T, October 17, 1st Prize.

  6. Dhiraj Jaiswal, Nptel, Programming In C++, Online Based Competition, 2017, Topper.

  7. Aahista Saxena, Article "GST in India", Financia, October issue, UPES Financia, UPES Dehradun, October, 2017, Winner.

2016-17 :

  1. Ritwik dhar, krishanu das, sayan dutta, shovan roy, tammishra ray, Smart India Hackathon 2017, Brain tumor classification by mri images, Welingkar institute of management, mumbai, 02/04/2017, 1st prize.

  2. Saswata majumdar, Techstorm 2.17, Fanta-C,B.P.P.I.M.T, March 17, 2nd prize.

  3. Sarthak singh, Techstorm 2.17, Fanta-C,B.P.P.I.M.T, March 17, 2nd prize.

  4. Krishanu das, kewal kumar agarwal,indranil roy, B.P.P.I.M.T Alumni Awards 2017, B.P.P.I.M.T, Debaprasad ghosh memorial award for the best final year project among cse-it-mca.

  5. Mou saha,kumari shreya,garima singh,priyanka sarkar, B.P.P.I.M.T Alumni Awards 2017, B.P.P.I.M.T, Best final year project among cse-it-mca.

  6. Swagato chatterjee, Accbe, Pseudocraft: java to pseudocode generator, Calcutta univ., 27/03/2017 to 29/03/2017, 3rd prize.

  7. Saket didwania, Accbe, Pseudocraft: java to pseudocode generator, Calcutta univ., 27/03/2017 to 29/03/2017, 3rd prize.

  8. Atanu saha, Techstorm 2.17, Clash of clans, B.P.P.I.M.T, Winner.

  9. Atanu saha, Techstorm 2.17, Clash of clans, B.P.P.I.M.T, Winner.

  10. Arnab Ghosh, NIT DGP Technical Fest, Robowar, NIT Durgapur, Third Position.

  11. Abhijit Banerjee, Khet, TechStorm 2.17, BPPIMT, Kolkata, 12-13th April 2017, 3rd Position.

  12. Dwikmika Kumar, Sketching Competition, Visual Arts Forum,Satarkata Jagrukta Saptah BPPIMT- Kolkata, 7th March 2017, Second Position.

  13. Dwikmika Kumar, Drawing Competition, AAI Airport Authority Of India(AAI) AAI-Kolkata, 3rd November 2016, First position.

2015-16 :

  1. Anand Kumar, Cricket Tournament, Inter Departmental cricket tournament, Kolkata, 2016, Winner team member.

  2. KSHITIJ, Robotics, KSHITIJ, IIT Kharagpur, Asia's Largest Techno management Fest 2016, 2016, 2nd prize.